środa, 4 lipca 2012

Bielawa


Juz jakiś czas temu założyłam kolejnego bloga , poswieconego podróżą ... ale tak sobie myśle ,że zrezygnuje z tamtego bloga i wszystko bd opisywała tutaj .

Zacznę od mojego rodzinnego miasta :

Bielawa - jest urokliwym  niedużym miasteczkiem leżącym u podnóża Gór Sowich , jest to na oko jakieś 70/80km od Wrocławia .


Rys historyczny

* Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy potoku Bielawica. Pierwsza wzmianka o Bielawie pochodzi z 1288 roku.

* Historia miasta wiąże się głównie z rozwojem tkactwa. Pierwsze manufaktury powstały w XVIII wieku. W 1844 roku w Bielawie miał miejsce bunt tkaczy, opisany przez G. Hauptmana.

* W 1924 roku Bielawa uzyskała prawa miejskie. W latach 1944-1945 utworzona została tu filia obozu koncentracyjnego Gross - Rosen.


Atrakcje 

Góry Sowie to jeden z najbardziej uroczych zakątków województwa dolnośląskiego, a cztery główne szlaki turystyczne przebiegające m.in. po ośmiu tysiącach hektarów Parku Krajobrazowego Gór Sowich, liczne wyciągi narciarskie i ścieżki rowerowe to teren niebywale atrakcyjny zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących turystów.

* W samej Bielawie turystów zaprasza ośrodek OWW "Sudety" z 24 ha. zbiornikiem wodnym, w obrębie którego znajduje się pole biwakowe, kemping i baza gastronomiczna. Istnieje tu możliwość uprawiania sportów wodnych, takich jak: pływanie, żeglarstwo, surfing, wędkarstwo. ( Dla mnie jest to jedne z najlepszych miejsc , uwielbiam spedzac tam czas ze znajomymi , a w czasach kiedy chodziłam do gimnazjum uczeszczałam do klubu żeglarskiego)

Odbywają się tu też rożne imprezy okolicznościowe :

- Sudeckie lato 
- Dni Bielawy 
- Reggae Dub Festival ...

Pływalnia "Aquarius" - jedna z nielicznych na Dolnym Śląsku. W skład pływalni wchodzą cztery niecki basenowe - sportowa, rekreacyjna, brodzik i yakuzi. Dodatkową atrakcją Aquariusa jest 73 metrowa zjeżdżalnia z samodzielnym lądowiskiem. Na basenie znajduje się również bufet oraz siłownia ;)

* Niewątpliwą osobliwością Bielawy jest położona niemal w centrum miasta Góra Parkowa(455 m n.p.m.) - z wieżą widokową i wyciągiem narciarskim. Również w granicach miasta leży Łysa Góra (365 m n.p.m.), którą zagospodarowuje na tereny crossowe Automobilklub "Wielka Sowa" ze Świdnicy. Z Łysej Góry, jak również z pobliskich Góry Żmij i Góry Dzikowiec korzystają miłośnicy sportów ekstremalnych - paralotniarze. Są to świetne miejsca na ekstremalne wypady na sanki !

* Do atrakcji należy również : Sakte Park , Obserwator , Białe Skałki ...

* Wszystkie te atrakcje tj. szlaki turystyczne, trasy biegowe, rowerowe, basen, akweny wodne i stoki z wyciągami narciarskimi stwarzają możliwości rodzinnego wypoczynku przez cały rok, zaś malownicze położenie u podnóża Gór Sowich pozostaje w pamięci na długie lata.

Zabytki

* Zabudowa Bielawy rozlokowana jest po obu stronach potoku Bielawica, wzdłuż którego biegnie główna ulica. Przeważają budynki wolnostojące typu willowego, wśród których dekoracyjnością fasad wyróżniają się posiadłości właścicieli fabryk oraz skromniejsze – jedno lub dwukondygnacyjne – kryte dwuspadowymi, ceramicznymi dachami – budynki mieszkalne. Do najważniejszych atrakcji architektonicznych Bielawy należy zaliczyć:

Neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – pierwsze informacje o kościele pochodzą z roku 1288. Kościół był budowlą jednonawową, w swej przedniej części sklepioną. Wieża została zbudowana w 1519 roku i pokryta blachą miedzianą. Na wieży znajdowały się cztery dzwony oraz zegar. Kościół posiadał pierwotnie trzy ołtarze, ale do XVII w. zachował się tylko główny z figurą Matki Boskiej. Ponieważ kościół groził zawaleniem, w roku 1866 został rozebrany. Uroczyste położenie kamienia węgielnego pod nowy kościół, zaprojektowany przez A. Langera z Wrocławia, nastąpiło 14 kwietnia 1868 r., a budowę zakończono 15 listopada 1876. Kościół wykonano z czerwonej cegły, ozdabiając go od wschodu wieżą o wysokości 101 m – trzecią co do wielkości w Polsce. Właścicielem tego zabytku jest parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Pałac Sandreckich – jego budowę rozpoczęli bracia Wolf i Heinrich Seidlitz von Schönefeld w 1598 r. Budowla wzniesiona w duchu późnego renesansu o charakterze dworu obronnego przetrwała w swych pierwotnych kształtach do roku 1737, kiedy to pałac uległ klęsce pożaru. Odbudowany został dwa lata później, zachowując dużo elementów pierwowzoru. Masywna i charakterystyczna z powodu grubości murów budowla, stanowiła najcenniejszy zabytek Bielawy. W chwili obecnej mieści się w niej placówka oświatowa

* Barokowe domy – wzniesione zostały w XVIII w. przez właścicieli zakładów tkackich. Pod koniec XIX i na początku XX w. zostały przebudowane. Część tych domów przetrwała do dziś. Do najciekawszych należą domy przy ul. Wolności 22, ul. Piastowskiej 1, oraz Piastowskiej 23 i 24

* Krzyże pokutne – ustawiano je za karę jako pokutę w miejscu, w którym została popełniona zbrodnia. Widnieją na nich wyżłobione dłutem wizerunki miecza, noża, topora lub innych narzędzi, przy pomocy, których dokonana została zbrodnia. Większość krzyży pokutnych pochodzi z XV wieku. W Bielawie znajdują się 2, ustawione przez złoczyńców krzyże tj. przy ul. Waryńskiego 27 oraz przy ul. Wolności 130 – umieszczony w murze okalającym zespół parafialny Kościoła Wniebowzięcia NMP.

A tu zdj Bielawy z Góry Parkowej i Obserwatora
Góry Sowie


Bielawa dawniej i dziś :
- http://mediagroup.republika.pl/bielawa/bielawa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz