środa, 4 lipca 2012

Dango


Dango są to niewielkie kuleczki, ulepione z mąki ryżowej – mochiko i najczęściej podawane do zielonej herbaty. W zależności od pory roku, podaje się je z różnego rodzaju przyprawami, jedne ze słodkimi, inne słonymi dodatkami.Nieduże dango cieszą się ogromną popularnością wśród Japończyków, dowodem na to niech będzie ich przysłowie „hana yori dango”, oznaczające że wartości praktyczne są ważniejsze niż estetyczne. W serialach i anime bardzo często występują nawiązanie do dango, choćby w popularnej niegdyś „Czarodziejce z księżyca” czy też moim ukochanym "Clannadzie"


W anime Clannad dango jest głównym bohaterem piosenki kończącej pt. "Dango Daikazoku" (Wielka rodzina Dango), a w teledysku występują personifikacje różnych rodzajów dango poruszających się w rytm piosenki. Główna bohaterka serii - Nagisa Furukawa - uwielbia personifikacje dango i często śpiewa początek "Dango Daikazoku", które zawiera powtarzające się jedno po drugim słowo "dango". 

W serialu anime Naruto jedna z jōninów Konohy - Mitarashi Anko, jest wielką miłośniczką dango. Jej nazwisko pochodzi od słodkiej pasty z czerwonej fasoli, której używa się do wyrobu najpopularniejszej wersji dango.    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz