środa, 4 lipca 2012

Karnawał


Karnawał to okres zabaw i balów, obchodzonych co roku zimą.
Rozpoczyna się w święto Trzech Króli (choć nieoficjalnie zabawy rozpoczynają się w Nowy Rok), a kończy w Środę Popielcową.

Z tego wynika, że w 2012 roku karnawał będzie obowiązywać od 6 stycznia do 22 lutego 2012.
Karnawał ma swoje początki w kultach agrarnych i co ciekawsze – w kulcie płodności. W dawnych czasach utrzymywało się przekonanie, że im wyżej się skoczy, tym wyżej obrodzi zboże. Dzięki takim poglądom Karnawał zdążył się po latach ściśle związać z tańcem.
Najbardziej popularnym obecnie karnawałem jest ten obchodzony w Rio de Janeiro. Popularny i znany jest również karnawał w Wenecji, Niemczech czy na Wyspach Wielkanocnych.

Wenecja :
Witryny sklepow stragany na targu az kipia od kolorowych masek i strojow . W karnawale za maskami chowaja sie wszyscy bez wyjatku mieszkancy Wenecji. Odkad przyjechal napoleon caly czas trwa bal . zabawa odbywa sie tam na placu sw Marka . Stroje nawiazuja do historii Wenecji . Slynne na przyklad przebranie doktora dżumy  to maska z orlim nosem przypominajaca czasy gdy w miescie szalala dżuma  Mieszkancy nosili takie maski by sie uchronic przed choroba. stad niektorzy nazywaja karnawal festiwlem bezguscia .

Rio de Janeiro

To najsłynniejszy karnawał świata, jego początki sięgają  XVIII w. Znani politycy, gwiazdy filmu, słynni piłkarze, dyplomaci, finansiści i oczywiście tłumy turystów gromadzą się w gigantycznym kompleksie Sambodrome na czterodniową taneczną ucztę. O palmę pierwszeństwa i miejsce w elitarnej Grupo Especial walczą najsłynniejsze szkoły tańca: Mangueira, Beija-Flor i Salgueiro. Ich rywalizacją żyje cała Brazylia.

Zabawę rozpoczyna pokaz sztucznych ogni, który jest sygnałem dla tysięcy tancerzy, śpiewaków oraz bębniarzy, że właśnie nastał ich czas. Tańczą nie tylko profesjonaliści w wielogodzinnych przemarszach barwnych szkół, ale też tysiące Brazylijczyków i gości z całego świata. Szaleją kluby i ulice, bawi się całe Rio.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz