sobota, 20 października 2012

KRKA

Znalazłam trochę czasu na przerobienie kilku zdjęć z Chorwacji - zostało mi jeszcze sporo wpisów. Ale fajnie tak będzie sobie powspominać te słoneczne ciepłe dni - w jesienne ponure popołudnia.

Jak już wspominałam w ostatnim poście o Tucepi - mieliśmy wybrać się na pierwszą wycieczkę, ale zepsuł się autobus więc została przesunięta na drugi dzień.

Więc 29 lipca odbyła się pierwsza wycieczka fakultatywna - Do Parku Narodowego KRKA i pobliskiego miasteczka, ale o tym w kolejnych postach.


Na miejsce dojechaliśmy wielkim czerwonym busem - połowę drogi przespałam xD Naszą przewodniczką była rezydentka Kinga - matko jaka ona nieogarnięta ;p Rozdała Nam bilety i ruszyliśmy w drogę. Chodziliśmy po mostkach, a Kinga opowiadała ciekawostki na temat KRKA. Wokół piękna roślinność, zwierzęta- głownie ptaki i ryby, no i dużoo dużoo wody
Wodospady Krka - Park Narodowy "Krka" jest rozległym, w większej części niezmienionym obszarem o wyjątkowych i wielokrotnych wartościach przyrodniczych, a posiada jeden lub więcej zachowanych lub niedużo zmienionych układów ekologicznych. Jego przeznaczenie jest przede wszystkim naukowe, kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne, a działalności turystyczne pełną rolę odwiedzania i zwiedzania.

Ze względu na obfite położenie i mozaikowy podział różnego rodzaju żyjątek charakteryzuje się wyjątkowo bogatą i rozmaitą fauną i florą. Na obszarze PN "Krka" stwierdzono 860 rodzajów i pod rodzajów roślin, wśród których jest sporo adriatyckich gatunków.

W rzece Krce żyje 18 rodzajów ryb, wśród których jest 10 rzadkich gatunków, co zalicza rzekę do pomników przyrody najwyższej kategorii. Duża rozmaitość (22 rodzaje), struktura wspólnot ptaków i duże znaczeni Krki dla wędrówek wiosennych i jesiennych zlicza ją do najbardziej wartościowych regionów w Europie pod względem ornitologicznym. Wśród ssaków najbardziej cenna jest fauna nietoperzy, która zawiera 18 rodzajów, głównie zagrożonych lub przed wymarciem w Europie.
Obszar rzeki Krki obfity jest w ślady archeologicznych osiedli oraz w liczne pomniki historyczne i kulturalne. Najstarsze ślady, które świadczą o obecności człowieka wzdłuż Krki są to prehistoryczne znaleziska pozostałości z paleolityku, ceramika neolityczna, nożyczki krzemienne oraz fragmenty żaru i kości.

Na terenie parku znajdują się pozostałości kilku średniowiecznych staro-chorwackich twierdz z XIV wieku: Trosenj-grad, Necven-grad, Bogocin-grad i Kljucica, która ze względu na swoje wymiary i zachowanie stanowi jeden z najbardziej znaczących obiektów fortyfikacyjnych w Chorwacji. Wśród obiektów sakralnych najcenniejszymi perłami Parku są kościół franciszkański i klasztor na wysepce Visovac oraz klasztor "Krka" za swoim bogatym skarbem artystycznym i kulturalnym.To dopiero taki post wprowadzający- najlepsza część wypadu już niedługo

                                                                                         Źródło :
                                                                                        www.cro.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz