niedziela, 15 lipca 2012

Hiszpania - Barcelona 2

Siemanko !

Dzisiaj mam dla Was kolejną czesc fotorelacji z Barcelony - tym razem padło na Sagradę Familię i Park Güell. Sagradę podziwialiśmy tylko z zewnątrz ponieważ Nasza rezydentka tak obmyśliła Nasz pobyt w Barcelonie, że na zwiedzanie elementów architektonicznych mieliśmy  bardzo mało czasu. Tłumaczyła się też - budową która przez wiele lat jet kontynuowana. Paulina- koleżanka z którą siedziałam wraz ze swoją grupą byli w środku, bo mieli zupełnie inny plan wycieczki niż my - większosc z obozu uczęszczała do szkoły plastycznej. No ale nie byli na Camp Nou - wiec w sumie nie mam czego żałowac.


Ta monumentalna budowla powstaje od końca XIX wieku. Prace przy Sagrada Familia w Barcelonie rozpoczęły się w roku 1882, jednak w samym środku najważniejszej fazy budowy katedra straciła duchowego ojca. 7 czerwca 1926 roku architektoniczny geniusz, Antonio Gaudi, wpadł pod tramwaj. Jako, że nie miał przy sobie dokumentów i był niechlujnie ubrany, świadkowie wzięli go za żebraka. To dlatego trafił do szpitala dopiero po upływie dłuższego czasu, a i tam udzielono mu tylko podstawowej pomocy. Kiedy został rozpoznany, było już za późno.Kolejna tragedia wydarzyła się 10 lat później. W pierwszych dniach hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku uzbrojeni ludzie napadli na studio Gaudiego i zniszczyli rysunki oraz modele gipsowe- jedyne plany Sagrada Familia, jakie stworzył budowniczy.[...]


Park Güell - duży ogród z elementami architektonicznymi w Barcelonie przy ulicy Olot, bocznej alei Santuari de la Muntanya, w północno-centralnej części miasta. Zaprojektowany przez katalońskiego architekta Antonio Gaudíego na życzenie jego przyjaciela Eusebio Güella, przemysłowca barcelońskiego, który - zauroczony angielskimi "miastami-ogrodami" - przedsięwzięcie sfinansował. Projekt w założeniu był osiedlem dla bogatej burżuazji mającym powstać na powierzchni 20 ha w pobliżu tzw. Łysej Góry. Prace trwały w latach 1900-1914. Projektu tego Gaudí nigdy nie ukończył. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski.W szkole mam taki przedmiot jak historia sztuki i reklamy - wypad w te miejca pozwolił mi zabłysnac wiedzą przed nauczycielką oraz w dużej mierze ją poszerzył. Antonio Gaudi to jeden z najwybitniejszych architektów tamtych czasów - uwielbiam gościa !

                                                    Źródła : "Sekrety nauki" 
                                                               Wikipedia

9 komentarzy:

 1. Oj! Zazdroszczę:) Piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze chciałam zobaczyć Hiszpanię na własne oczy. Pokazana przez Was tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. thanks for the lovely comment :-) love your outfit and your'e very beautiful :-) keep in touch dearie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekne widoki
  Slicznie wygladasz <3 - Amanda

  OdpowiedzUsuń
 5. A u mnie za oknem szaruga i deszcz, tym milej popatrzeć i się rozmarzyć :D

  OdpowiedzUsuń
 6. piękne zdjecia i fajny wyjazd,zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń