środa, 4 lipca 2012

Polskie stadiony


Ostatnio ktoś chciał żebym dodał notke o polskich stadionach, więc postaram się to jakoś opisać. 

Narodowy powstał w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia, który przez ostatnie lata nie miał nic wspólnego ze sportem. Miejsce największego bazaru Europy zajął imponujący obiekt z biało-czerwoną fasadą. Stadion Narodowy będzie jedną z głównych aren Euro 2012, które zorganizujemy wspólnie z Ukrainą.


Budowa nowoczesnego stadionu w stolicy Dolnego Śląska zakończyła się we wrześniu 2010 roku. Początkowo wykonawcą wielofunkcyjnego obiektu była firma Mostostal Warszawa, jednak później spółka Wrocław 2012 oddała teren budowy spółce Max Boegl. Decyzja ta była spowodowana rosnącym zagrożeniem niedotrzymania terminu oddania stadionu. Niemieckie konsorcjum ma doświadczenie w realizacji tego typu projektów. W swoim portfolio chwali się wybudowaniem Bay-Areny.


Stadion w Poznaniu zaczęto budować jeszcze w latach 60., a inauguracja odbyła się w sierpniu 1980 roku. Od tamtego czasu obiekt modernizowano. Początek ostatniej przebudowy miał miejsce w 2002 roku, a kiedy Polska otrzymała prawo organizacji Euro 2012, podjęto decyzję o gruntownej zmianie. Jej plany opracowała firma Modern Construction Systems.


Projekt stadionu wykonała firma Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu, która w swoim CV ma m.in. słynny stadion w Gelsenkirchen i w Hanowerze. W kwietniu 2008 roku rozpoczęto prace przygotowujące grunt pod budowę stadionu, a kilka miesięcy później ruszyły prace ziemne.


- Pawełszczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz